Pracownicze Plany Kapitałowe – obowiązki małych przedsiębiorców
PPK w małych podmiotach gospodarczych – ostatni etap rozszerzenia systemu
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych z dniem 01.01.2021 roku nakłada na podmioty zatrudniające od 1 do 19 osób, a także na pozostałe firmy, które dotychczas nie utworzyły PPK, obowiązek zawarcia w najbliższym czasie dwóch kluczowych umów, a mianowicie :
- umowy o zarządzanie PPK – do 23 kwietnia 2021 r.,
- umowy o prowadzenie PPK – do 10 maja 2021 r.
Niezrealizowanie tych obowiązków wiąże się z ryzykiem poniesienia dotkliwych sankcji finansowych przez pracodawców w postaci grzywny do 1,5% rocznego funduszu płac (w przypadku nie zawarcia umowy o zarządzanie PPK) oraz od 1000 zł do 1 000 000 zł (w przypadku nie zawarcia umowy o prowadzenie PPK).
Ustawa o PPK, daje jednak możliwości na warunkowe wyłączenia i tak :
- mikroprzedsiębiorcy, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą mu deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK,
- osoby fizycznej, która zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą, osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby.
Powyższe dwie grupy podmiotów, pod wskazanymi warunkami, w ogóle nie podlegają ustawie o PPK i w okresie spełniania ustawowych przesłanek nie zawierają żadnej umowy (ani o prowadzenie, ani o zarządzanie PPK).
O Programie
PPK to program dodatkowego zabezpieczenia finansowego na czas przypadający po zakończeniu aktywności zawodowej.
Środki gromadzone na rachunku PPK finansowane są z trzech źródeł:
- przez podmiot zatrudniający (wpłaty podstawowe i ewentualnie wpłaty dodatkowe),
- przez uczestnika (wpłaty podstawowe i ewentualnie wpłaty dodatkowe),
- przez budżet państwa (wpłata powitalna, dopłaty roczne).
Obowiązkowe wpłaty na PPK obciążają podmiot zatrudniający (1,5% wysokości wynagrodzenia uczestnika PPK) oraz samego uczestnika, z którego wynagrodzenia odprowadzana jest wpłata w wysokości 2% zarobków. Jeżeli jednak jego wynagrodzenie ze wszystkich źródeł nie przekracza 120% wynagrodzenia minimalnego, może – dobrowolnie – zadeklarować wpłatę niższą, nie mniejszą niż 0,5% wynagrodzenia. Deklaracja taka nie zmienia nic w wysokości wpłat podmiotu zatrudniającego.
Poza obowiązkowymi wpłatami na PPK zarówno podmiot zatrudniający, jak i uczestnik PPK mogą zadeklarować wpłaty dodatkowe:
- do 2,5% wynagrodzenia – podmiot zatrudniający,
- do 2% wynagrodzenia – uczestnik PPK.