portfolio

Środki za usługi zakwaterowania obywateli Ukrainy nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego

Szef Krajowej Administracji Skarbowej dokonał z urzędu zmiany pisemnej interpretacji indywidualnej z 30 czerwca 2022 r. sygn 0114-KDIP3-2.4011.445.2022.2.MT wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja zmieniająca, dotyczyła podatnika, który uzyskuje przychody z tytułu świadczenia, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, usług związanych z zapewnieniem zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Za usługi te podatnika wystawia faktury i są one realizowane w trybie przepisów art. 12 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, na podstawie umowy zawartej z organem samorządu terytorialnego. Szef KAS stwierdził, że przychody te nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 52zi updof i w tym zakresie dokonał zmiany pisemnej interpretacji indywidualnej .

Przy tym szef KAS stwierdził, że wydatki podatnika na realizację umowy mogą stanowić dla niego koszt uzyskania przychodów. Takimi kosztami mogą być wydatki na artykuły spożywcze, środki czystości, środki higieny, media typu światłowód, gaz, wynagrodzenia i inne koszty związane z miejscem zakwaterowania obywateli Ukrainy.

Źródło:

zmiana interpretacji indywidualnej przez Szefa KAS z 17 sierpnia 2023 r. sygn. DOP3.8220.14.2022.HTCE

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required