Czy koszt karnetów na siłownię można odpisać jako ulgę rehabilitacyjną?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że koszt karnetów na siłownię nie może być odpisany jako ulga rehabilitacyjna. Według stanowiska KIS, ćwiczenia na siłowni nie można zakwalifikować do kategorii zabiegów rehabilitacyjnych.

Karnety na siłownie, a ulga rehabilitacyjna

Wnioskodawczyni posiada grupę inwalidzką w stopniu lekkim oraz jest po trzech operacjach stawu biodrowego. Pomimo codziennych ćwiczeń, operowana noga nadal jest słabsza, ale dzięki ćwiczeniom nie odczuwa bólu i może chodzić bez kul. Lekarz i fizjoterapeuci zalecają, aby wnioskodawczyni ćwiczyła do końca życia. W domu nie ma warunków do ćwiczeń, a siłownia posiada niezbędny sprzęt i wykwalifikowanych fizjoterapeutów i trenerów, którzy służą pomocą w razie wątpliwości odnośnie ćwiczeń.

Wnioskodawczyni uważa, że jej codzienne ćwiczenia na siłowni, zalecane przez specjalistów, powinny być traktowane jako forma rehabilitacji, a zatem koszty związane z karnetem na siłownię powinny kwalifikować się do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W celu potwierdzenia swojego stanowiska, wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem do KIS czy może odpisać karnety na siłownię jako ulgę rehabilitacyjną.

KIS: karnety na siłownię nie spełniają kryteriów ulgi rehabilitacyjnej

KIS stwierdziła, że stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe. Według oceny KIS, ćwiczenia na siłowni są dla wnioskodawczyni formą rehabilitacji, natomiast nie każda forma aktywności fizycznej może być traktowana jako ulga rehabilitacyjna w kontekście podatkowym. Przedmiotem działalności siłowni nie są usługi w zakresie poprawy stanu zdrowia osób niepełnosprawnych, tak jak to ma miejsce w przypadku placówek specjalizujących się w rehabilitacji.

KIS stwierdziła, że siłownie są przeznaczone dla ogólnej rekreacji i nie zapewniają wykwalifikowanego personelu do prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych. Brak nadzoru wykwalifikowanego rehabilitanta i brak specjalizacji siłowni w zakresie rehabilitacji wyklucza możliwość skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.100.2023.1.KG

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required